Mesto Nitra začína s rekonštrukciou ikonického kina Palace

Vedenie mesta podpísalo zmluvu na obnovu. O osemnásť mesiacov sa do kina vráti kultúra.

Kino Palace na Radlinského ulici zíva prázdnotou takmer šestnásť rokov. Mesto Nitra získalo ešte v roku 2020 viac ako 15,5 milióna eur z Európskej únie a ministerstva kultúry na vybudovanie kreatívneho centra. Okrem obnovy Kina Palace je súčasťou aj rekonštrukcia ďalších štyroch budov na Martinskom vrchu.

Návrat k pôvodnému vzhľadu

Autorom kina je významný slovenský architekt Fridrich Weinwurm. V druhej polovici 20. storočia však objekt prestavali a pôvodný rukopis autora sa vytratil. Návrh rekonštrukcie kina vzišiel z architektonickej súťaže, ktorú v roku 2019 zorganizoval Útvar hlavného architekta. Zúčastnilo sa jej viac ako tridsať ateliérov.

„V návrhu sa počíta s úplným návratom k pôvodnému vzhľadu budovy tak, ako bola navrhnutá Fridrichom Weinwurmom. Opätovne bude odkrytá vonkajšia terasa, vznikne otvorený parter, čím bude Kino Palace priamo komunikovať s pešou zónou a prirodzene prispeje k jej oživeniu,“ povedal hlavný architekt mesta Nitry Viktor Šabík.

V hlavnej sále vznikne multifunkčný priestor, takzvaný black box, ktorý bude možné flexibilne meniť podľa požiadaviek konkrétneho podujatia. Všetka technická infraštruktúra bude pod úrovňou sály, kde bude aj zázemie pre účinkujúcich.

Rekonštrukcia samotného Kina Palace má trvať osemnásť mesiacov a náklady presiahnu štyri milióny eur. Mesto sa na projekte kreatívneho centra podieľa spolufinancovaním vo výške 5%.

V centre mesta vznikne multiprogramová sála, oživí sa aj okolie kina

„Keď zavriem oči, vidím tu aj Divadelnú Nitru, aj pešiu zónu, ktorá pred kinom vznikne, aj záhradu za kinom,“ hovorí riaditeľka Kreatívneho centra Nitra Katarína Živanovič. Podľa jej slov nové Kino Palace nebude priestor len pre bublinu dvesto ľudí, ktorí rozumejú súčasnému umeniu. Bude to priestor pre rôzne generácie ľudí v meste, ktorí nájdu kultúrne vyžitie v centre mesta.

Mesto Nitra prikúpilo vedľajšiu budovu s dvorom, čím si otvorilo možnosť realizácie ďalšieho priestoru za plavárňou. Aktuálne finišuje projektová dokumentácia a štúdia na rekonštrukciu Radlinského ulice, ale aj samotného dvora za kinom.

text a foto: Lenka Mareková, vizualizácia: Livinark

Pozri tiež

Nezisková organizácia oslávila 15. narodeniny a zahájila projekt BUDÚCNOSŤ BEZ NÁSILIA

Dňa 23.9.2022 nezisková organizácia BUDÚCNOSŤ, Nitra oslávila 15 rokov svojho fungovania a zároveň zahájila projekt BUDÚCNOSŤ …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.