Mesto Nitra odhalí pamätníky, ktoré sú poctou obetiam holokaustu

Stolperstein, čiže „kameň na zakopnutie“, pribudne na Wilsonovom nábreží a na Štefánikovej triede.

Stolperstein pripomína zločiny nacizmu a jeho obetí. Symbolickým umiestnením do chodníka namiesto jednej z dlažobných kociek, sa stáva prirodzenou súčasťou verejných priestorov. Okoloidúci sa pohľadom na kameň symbolicky klaňajú pamiatke obete a kameň je zároveň pripomienkou hrôz druhej svetovej vojny.

V piatok 29. apríla o 15.00 hodine za prítomnosti vzácnych hostí odhalíme ďalších päť pamätných kameňov. Dva na Wilsonovom nábreží 82, následne sa presunieme na Štefánikovu triedu 25, kde sme osadili ďalšie tri.

„Citlivo vnímam, že uložením pamätných kociek kameňov prispievame k tomu, že neustále pripomínanie zločinov nacizmu a ich obetí neostáva vtesnané len do múzeí, ale postupne sa stávajú prirodzenou súčasťou mestských priestorov. Vďaka tomu si cestu k nim môže nájsť každý,“

povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Pamätné kamene na Wilsonovom nábreží 82 budú pripomínať príbeh Felsenburgovcov. Ferdinandovi Felsenburgovi Nitra vďačí za podobu viacerých svojich stavieb, jednou z nich je dodnes stojaci most cez rieku spájajúci Mostnú ulicu a Zobor.

Stolperstein na Štefánikovej triede 25 bude poctou rodine Starkovcov. Pán Július Stark ako prvý na Slovensku premietol hraný hovorený film, v dnešnom Starom divadle Karola Spišáka prevádzkoval kino Tatra a vo dvore svojho vlastného domu otvoril záhradné kino.

Prvý Stolperstein v Nitre bol osadený v roku 2017 na Kamennej ulici. Je poctou Marii Arpássy – Gerstl, ktorú v roku 1941 zavraždili v koncentračnom tábore v Osvienčime.

Mesto Nitra, Lenka Mareková, foto: archív rodín

Pozri tiež

V piatok sa začína Divadelná Nitra 2022. Poďte s nami do divadla

Len pár hodín nás delí od začiatku 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. V piatok 23. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.