V slovenskom programe sa predstavia aj divadlá z Martina aj z Košíc

Tohtoročná kurátorka slovenského programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Mária Danadová sa zamerala najmä na nezávislú divadelnú a tanečnú scénu. V jej výbere sa však objaví aj Slovenské komorné divadlo z Martina a košické Divadlo Thália. Obidve divadlá uvedú v Nitre pôvodný slovenský dramatický text. No zatiaľ čo titul D1 (pracovný názov) stojí na zohratom martinskom hereckom kolektíve, košická inscenácia Otec, Matka, Chľast predstaví na javisku jediného herca.

Výstavba diaľnice D1, ktorá by jedného dňa mala spojiť Bratislavu a Košice, trvá už 50 rokov. Medzitým sa z D1 stal priestor na politické sľuby, na návštevy zahraničných i domácich hviezd a najmä na rozkrádanie materiálu i financií. Režisér Lukáš Brutovský a súbor martinského divadla využili túto bizarnú diaľničnú situáciu ako východisko na zobrazenie identity Slovákov i celej našej krajiny. Inscenácia D1 (pracovný názov) vznikla na základe autorského textu Lukáša Brutovského. Ide o sériu niekoľkých štylizovaných monológov, ktoré v sebe spájajú dokumentárny materiál, poéziu aj ironický pohľad. Mýtus o diaľnici sa pre tvorivý tím stal metaforou národnej povahy. V inscenácii sa tvorcovia neboja byť kritickí, keď sa pýtajú: „A čo bude nasledovať potom? Keď sa jedného dňa náhodou podarí spojiť Bratislavu s Košicami? Generálna rekonštrukcia celej trasy? Koniec automobilizmu determinovaný klimatickou zmenou? Víťazstvo železničnej dopravy? Či celkom nový spôsob tranzitu?“

Slovenské komorné divadlo je na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra pravidelným hosťom. Disponuje jedným z najzohratejších súborov, no súčasne je plné osobitých hereckých individualít. To dokazuje aj v inscenácii D1 (pracovný názov), ktorá patrí k najzásadnejším pôvodným dielam posledných sezón. Doteraz sa objavila na všetkých významných domácich festivaloch a už stihla získať niekoľko ocenení: Grand Prix a Cenu bratislavského diváka na festivale Nová dráma/New Drama 2021 a Cenu Akadémie divadelných tvorcov za divadelnú inscenáciu sezóny 2020/2021.

Kurátorka slovenského programu Mária Danadová sa o inscenácii D1 (pracovný názov) vyjadrila: „Silné jadro tejto oceňovanej inscenácie tvorí premyslený a umne spracovaný koncept. Postdramatický autorský text a réžia Lukáša Brutovského ponúkajú viacvrstvovú výpoveď aj vďaka úzkej spolupráci s výtvarníkom a scénografom Jurajom Poliakom.“

Lukáš Brutovský je predstaviteľom najmladšej generácie súčasnej slovenskej réžie. Svojskou režijnou poetikou, ktorej nechýba spoločenská kritika, zaujal už počas štúdia na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Jeho školské inscenácie ruskej klasiky sa stali oceňovanými a neunikli ani pozornosti odbornej kritiky. Ako profesionálny režisér debutoval inscenáciou Parazit – umenie preraziť v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. Krátko nato prijal angažmán v Slovenskom komornom divadle v Martine, kde od roku 2015 pôsobí aj ako umelecký šéf. Mimo domácej scény spolupracuje i s viacerými českými divadlami. V roku 2014 sa dokonca stal laureátom ceny českých Divadelných novín za najlepšiu réžiu sezóny za inscenáciu Maryša v brnianskom HaDivadle.

Po úspešnej inscenácii Rükverc/Spiatočka sa košické Divadlo Thália po siedmich rokoch opäť predstaví na festivale Divadelná Nitra. Maďarsky hrajúce divadlo tentoraz prináša viacžánrovú inscenáciu o závislosti z pohľadu dieťaťa. Otec, Matka, Chľast zobrazuje dospievanie v tieni závislého rodiča, ukazuje zvláštne rodinné prostredie, v ktorom sa môže prihodiť čokoľvek a kde láska a strach chodia dennodenne ruka v ruke. Režisér József Czajlik, dramatik a dramaturg Miklós Forgács a herec Róbert Lucskay v spoluautorskej koncepcii vytvárajú fiktívnu postavu Hladného herca, ktorý postupne vyplavuje svoje traumy. Vychádzajú pritom aj z osobných autentických zážitkov Lucskaya s otcom alkoholikom. Ťaživú tému však herec na javisku komunikuje prístupne a súčasne bez bagatelizovania. Rozprávanie rodinných príbehov sa tu mení na elektrizujúci stand-up výstup, ktorý striedajú hercove zábavné dialógy s divákmi. Na aktuálnej slovenskej divadelnej scéne je inscenácia výnimočná aj zapojením britských divadelníkov do tvorivého tímu. Predstavenie bude prebiehať v maďarskom jazyku so slovenskými titulkami.

Kurátorka Mária Danadová o inscenácii píše: „Viacžánrová one man show s tragikomickými prvkami komunikuje stále pomerne tabuizovanú tému. Táto monodráma je zároveň návratom Róberta Lucskaya do Divadla Thália po viac ako dvadsiatich piatich rokoch a jeho výkon s prvkami stand-upu je pozoruhodný.“

Róbert Lucskay bol mimoriadnym zjavením už ako študent herectva na VŠMU. Aktuálne žije a pôsobí v Spojenom kráľovstve, kde účinkoval vo viacerých prestížnych divadlách – Globe Theatre, Royal Shakespeare Company, Kneehigh Theatre či Complicité Company. Spolupracoval so zaujímavými britskými divadelnými tvorcami a získal niekoľko prestížnych hereckých ocenení. Dnes sa po viac ako 25 rokoch vracia do košického Divadla Thália, kde sa jeho kariéra začala.

József Czajlik sa divadelnej réžii venuje od roku 1997. Po absolvovaní VŠMU pôsobil v divadle Bárka v Budapešti a neskôr ako režisér na voľnej nohe spolupracoval s viacerými divadlami v Maďarsku, na Slovensku, v Srbsku, v Rumunsku a v Poľsku. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ Divadla Thália. Charakteristickým znakom jeho režijnej tvorby je intenzívna práca s hercom ako základným komponentom inscenácie, čo sa odzrkadlilo aj na diele Otec, Matka, Chľast. Czajlik tvorí už niekoľko rokov umeleckú dvojicu s dramatikom, dramaturgom a režisérom Miklósom Forgácsom, ktorý pôsobí v Divadle Thália. Okrem Czajlika naštudovali jeho divadelné hry napríklad aj režisérka Iveta Ditte Jurčová či režisér Eduard Kudláč. Jeho dramatická tvorba je pravidelne prezentovaná aj v Slovenskom rozhlase. Na festivale v tomto roku prevezme aj úlohu lektora edukatívneho projektu Ako na divadlo po boku teatrológa Miroslava Ballaya.

Podrobný program Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra bude zverejnený na tlačovej konferencii 9. 8. 2022 v Goetheho inštitúte v Bratislave.

Vstupenky na predstavenia si záujemcovia môžu zakúpiť od 9. 8. 2022 online prostredníctvom predajne siete GoOut a od 30. 8. 2022 aj v pokladnici festivalu (bod.K7, Štefánikova trieda 7, Nitra) v pracovných dňoch v čase od 15.00 do 17.00.

Asociácia Divadelná Nitra a spoluorganizátori zabezpečia dodržiavanie všetkých hygienických a protiepidemických opatrení počas konania Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2022 v súlade s aktuálne platnými predpismi Úradu verejného zdravotníctva SR, s úpravami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre, s epidemickou vyhláškou riaditeľa Divadla Andreja Bagara v Nitre a s platnými vyhláškami spoluorganizátorov. O opatreniach budeme informovať na www.nitrafest.sk.

Asociácia Divadelná Nitra

 

 

Pozri tiež

V piatok sa začína Divadelná Nitra 2022. Poďte s nami do divadla

Len pár hodín nás delí od začiatku 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. V piatok 23. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.