Kino Mlyny Cinemas v Nitre pre vás pripravilo

Témou tohtoročného Ekotopfilmu je „Konzum“. Nenechajte si ujsť filmy, ktoré Vám zmenia pohľad na svet.

Vytrvalé a neustále silnejúce konzumné správanie ľudí priviedlo zdravie našej planéty do hraničnej krízy. Stojíme na križovatke, na ktorej sa musíme rozhodnúť, či svoje správanie dokážeme zmeniť.

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm prináša v utorok a v stredu 10. a 11.  mája  do kina Mlyny Cinemas v Nitre najlepšie dokumentárne filmy zo sveta a zaujímavú prednášku o živote v slovenskej divočine.

Téma tohtoročného medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm je stručná, ale o to jasnejšia. KONZUM. Na začiatku technického rozmachu mali geniálni vynálezcovia a tie najlepšie úmysly. Jedlo malo ľudí nasýtiť a potešiť, oblečenie nás malo chrániť a automobily nás mali priblížiť k živobytiu a blízkym. V novej kampani sa Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm ospravedlňuje velikánom za to, že sme ich vynálezy konzumným správaním a nadužívaním zmenili na zbrane voči životnému prostrediu.

Konzumné správanie sa zrkadlí aj v témach filmov, ktoré festival prináša. Vlna oviec merino je čoraz populárnejšia. S 88% je Austrália jej najväčším producentom na svete. Na dobrých životných podmienkach zvierat však na väčšine austrálskych fariem nezáleží. Aby sa vyprodukovalo čo najviac vlny, ovce sú celkom prešľachtené a zažívajú nemálo utrpenia. Film MERINO BOOM – pravá cena hebučkej vlny si kladie otázku: Koľko utrpenia sa skrýva za výrobou merino vlny a ako môžu spotrebitelia zistiť, či zviera, z ktorého majú výrobok netrpelo?

Dychberúcu panenskú prírodu môžete sledovať na panenskom ostrove BIOKO vo filme Stratení králi Bioka. Pri pobreží strednej Afriky leží izolovaný ostrov pokrytý pravekým dažďovým pralesom a obklopený temnými vodami oceánu, ktorý oplýva väčšou rozmanitosťou druhov ako akékoľvek iné miesto na Zemi. Vládcom tejto ríše je jeden z najmenej známych druhov primátov na svete: mandril čiernotváry. V ďalších filmoch zažijete spolu so zvieracími hrdinami malé i veľké dobrodružstvá v korunách stromov, na afrických savanách či v hlbokých vodách oceánov. Dozviete sa tiež niečo o slovenských pokladoch v Bielych Karpatoch.

Program je doplnený o prednášku aktivistu a ochranára Tomáša Šmátralu Slovenská divočina, ktorá vás množstvom obrazového materiálu vtiahne do divokej prírody a zoznámi so životom našich šeliem, ale tiež s tým, že ľudská ruka zvieratám nie vždy pomáha.

UTOROK 10.5.

17:00 – 18:00 ZBLÁZNENÍ DO ORIEŠKOV – TAJNÝ ŽIVOT VEVERIČIEK

18:00 – 19:00 STRATENÍ KRÁLI Z BIOKA

19:00 – 20:00 MERINO BOOM – PRAVÁ CENA HEBUČKEJ VLNY

STREDA 11.5.2022

17:00 – 18:00 VEĽKÍ A MALÍ – EXTRÉMY PRÍRODY

18:00 – 19:00 MIMO PLÁTNA: Prednáška – TOMÁŠ ŠMÁTRALA „SLOVENSKÁ DIVOČINA“

19:00 – 19:30 BIELOKARPATSKÝ OVOCNÝ POKLAD

Vezmite rodinu, partnerov, kamarátov a príďte. Tešíme sa na vás.

Vstup na festival je voľný.

Mesto Nitra

Pozri tiež

Nezisková organizácia oslávila 15. narodeniny a zahájila projekt BUDÚCNOSŤ BEZ NÁSILIA

Dňa 23.9.2022 nezisková organizácia BUDÚCNOSŤ, Nitra oslávila 15 rokov svojho fungovania a zároveň zahájila projekt BUDÚCNOSŤ …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.