Pozvánka : Celoslovenský športový deň parkinsonikov

V meste pod Urpínom sa v piatok 8. júla 2022 uskutoční celoslovenský športový deň parkinsonikov.

Cieľom akcie je zjednotiť rozdielne skupiny ľudí a poukázať na dôležitosť solidárnosti, spravodlivosti a rovnosti. Športovať budú Parkinsonici z celého Slovenska, ako aj vyše 30 detí z Ukrajiny, ktoré na Slovensku strávia 2 týždne, počas ktorých sa bude o nich starať OZ Pod krídlami anjelov.

V Ukrajinskom pohraničnom meste SUMY prebiehajú od začiatku vojenského konfliktu denno-denne útoky a bombardovanie.

Bombardovaniu sa nevyhol ani detský domov – sirotinec, kde boli umiestnené deti, ktoré z rôznych dôvodov nemali rodičov, alebo o nich prišli. Deti, ktoré bombardovanie prežili, boli umiestnené do náhradných rodín, lebo ich detský domov je v nepoužiteľnom stave. Napriek tomu, že sú rozmiestnené po rodinách, pravidelne trávia večere a noci v úkrytoch, lebo nálety a bombardovanie v okolí neprestáva. Preto sme sa rozhodli týmto deťom spraviť aspoň na dva týždne tábor, kde si oddýchnu od vojny. U nás získajú nové skúsenosti, zážitky a možno aj nádej, že život funguje aj inak, ako vo vojnovom stave. Oddýchnu si, zrelaxujú, zažijú nové veci a budú mať na čo spomínať. Bohužiaľ, po dvoch týždňoch sa vrátia do reality – do vojny. My len dúfame, že už nie na dlho, lebo každá vojna produkuje len bolesť, utrpenie a strach. Veríme, že hlavní aktéri to pochopia a podľa toho sa aj zachovajú.

Súťažnými hrami si navzájom budú pomáhať deti s parkinsonikmi a učiť sa byť si vzájomne nápomocnými. Akcia bude dokonalou príležitosťou vyjadrenia solidarity a vzájomného porozumenia bez rozdielu hendikepu, veku, vyznania. Vítaní sú všetci priaznivci pohybu bez rozdielu.

Dopoludnia je pre účastníkov pripravená súťaž v bowlingu, ktorá bude súčasťou Bowlingovej ligy a poludní v Záhrade v centre nezávislej kultúry v Banskej Bystrici čaká na účastníkov, nielen športový, ale aj kultúrny program. Hostia si budú môcť vyskúšať špeciálnu rukavicu, ktorá simuluje tras parkinsonovej choroby a prebehne voľná diskusia.

Popoludní príde akciu podporiť aj vedúci centra obchodnej spolupráce na veľvyslanectve Ukrajiny Vladislav Antipin.

Organizátorom podujatia je Regionálny klub Parkinson Banská Bystrica, Nadácia Eriky Karovej, ktorá získala ocenenie Slovenka roka 2022 v kategórii  “Podpora mladých talentov” a občianske združenie Pupalky z Bratislavy a ktoré sa niekoľko rokov nezištne venuje pacientom s PCH.

red, foto : Pupalky o.z.

Pozri tiež

V piatok sa začína Divadelná Nitra 2022. Poďte s nami do divadla

Len pár hodín nás delí od začiatku 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. V piatok 23. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.