Pozvánka na kávu: Banská Štiavnica

Aj Banská Štiavnica sa pridá k Férovému ránu na podporu pestovateľov.

Zmenila by sa pre vás chuť čokolády, ak by ste vedeli, že na pestovaní jej kakaa pracovali deti? Aj teraz, v 21. storočí, napriek veľkému úsiliu vlád a medzinárodných organizácií pracuje v západnej Afrike v otrockých podmienkach na kakaových plantážach 2,1 milióna detí.

V sobotu 14. mája od 10:00 do 14:00 sa preto v múzejnej Dielničke v Kammerhofe uskutoční FÉROVÉ RÁNO na podporu pestovateľov vo svete. Banská Štiavnica sa tak pridá k viacerým miestam Slovenska, kde sa v rovnakom čase stretnú stovky ľudí, aby vyjadrili svoj záujem o pestovateľov v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

Akcia sa koná na Svetový deň spravodlivého obchodu, ktorý sa oslavuje každoročne druhú májovú sobotu.

Princíp Férového rána je jednoduchý. Každý, kto sa chce pridať, si môže priniesť na komunitné stretnutie fairtradové a lokálne dobroty. Stretnutie bude v Dielničke v Kammerhofe , kde si účastníci budú môcť dopriať férové raňajky. Fairtradové potraviny môžu byť fairtradová káva, sladkosti či džús, domáci koláč alebo bábovka s fairtradovým kakaom a cukrom či fairtradové banány. To všetko možno doplniť lokálnymi produktmi, ako sú vajíčka, mlieko, syry či zelenina od miestneho farmára či farmárky. Účastníci môžu spolu stráviť priateľské dopoludnie a posilniť sa produktmi, ktoré vznikli za spravodlivých podmienok. Akciu bude sprevádzať malá výstava o pracovných podmienkach pestovateľov kakaa v Západnej Afrike a ukončí ju spoločná fotografia účastníkov.

Kontaktná osoba: Emília Švecová, svecova.emilia@muzeumbs.sk, 045 694 94 51

Všetci ste vítaní!

Slovenské banské múzeum BŠ

Pozri tiež

V piatok sa začína Divadelná Nitra 2022. Poďte s nami do divadla

Len pár hodín nás delí od začiatku 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. V piatok 23. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.