Valentínska kvapka krvi

Aj tento rok pri príležitosti sv. Valentína spúšťa Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR 27. ročník Valentínskej kvapky krvi, ktorej motto „Poďme na to od srdca“ vyjadruje empatiu voči ostatným aj v dobe, keby naša spoločnosť rieši najmä situácie súvisiace s pandémiou COVID-19.

Cieľom Valentínskej kvapky krvi je prilákať k darovaniu krvi najmä prvodarcov, avšak vítaní sú na našich odberových pracoviskách všetci, ktorí sa rozhodnú urobiť dobrý skutok a svojou darovanou tekutinou pomôžu zachrániť život neznámym ľuďom. Na všetkých odberových pracoviskách platia prísne epidemiologické opatrenia a na darovanie krvi je potrebné sa objednať. Kampaň Slovenského Červeného kríža bude trvať do 11. marca 2022.

Prečo darovať krv

Potreba krvi je veľká. Približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv. Celosvetovo je za jeden rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.

Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok.

Interval darovania je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace. Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 – 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Krv je ďalej spracovaná (rozdeľovaná) na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy. Červené krvinky, prenášače kyslíka, zachraňujú životy pacientov počas operácií a po úrazoch. Plazma, tekutá zložka krvi, je určená pre pacientov trpiacich poruchami zrážania krvi. Tretia zložka, krvné doštičky, zastavuje krvácanie pri rezných poraneniach a pri otvorených krvácaniach. Často sa podávajú pacientom liečiacich sa na nádorové ochorenia a aj pacientom po transplantácii.

Viac : https://www.ntssr.sk/index.php

Zdroj: SČK, NTS SR

Pozri tiež

V piatok sa začína Divadelná Nitra 2022. Poďte s nami do divadla

Len pár hodín nás delí od začiatku 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. V piatok 23. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.