Nitra: Obnova Mestskej tržnice – na čom aktuálne pracujeme

Prestrešenie na nádvorí
Minulý víkend sme začali s náterom prestrešenia. Pribudne tiež nová sieť proti holubom. Toto opatrenie nám pomôže priestor vyčistiť, a to aj vizuálne. Predajcovia už nebudú musieť v tak veľkej miere používať prístrešky, nádvorie sa prevzdušní a vizuálne sa zvýraznení pamiatková hodnota tržnice. Práce majú byť hotové v priebehu leta.
Okná
Vysúťažili sme firmu, ktorá bude najbližšie dva roky obnovovať historické okná. Firmu sme vysúťažili za necelých 149-tisíc eur s DPH. V pláne máme obnoviť približne 40 okien (celkovo je na tržnici 175 okien).
Keďže ide o mimoriadne vzácnu historickú budovu, okná sa môžu meniť iba za presné repliky, prípadne umelecko-remeselnou obnovou existujúcich okien. Pre predstavu o finančnej náročnosti takejto výmeny – umelecko-remeselná obnova jedného okna vyjde na 3 100 eur a replika okna stojí približne 2 500 eur. V najbližších dňoch začíname obnovovať prvých 5 okien. Hotové budú do septembra.
Obchodné centrum – 1. etapa
Vysúťažili sme firmu, ktorá bude realizovať búracie práce na prvom poschodí. Zámerom je priestor zväčšiť a vytvoriť tak otvorený priestor pre tvorivé dielne dielne a občasné trhy.
Zmluva so zhotoviteľom bude podpísaná do konca mesiaca. Následne začnú práce prvej etapy. V druhej etape príde na rad prízemie, vzduchotechnika, elektroinštalácie a príprava prízemia na klientske centrum.
Dotácie
Z ministerstva kultúry sme získali v rámci programu Obnovme si svoj dom dotáciu vo výške 12-tisíc €. Financovať z nej budeme projektovú dokumentáciu na odvlhčenie a prípravnú dokumentáciu na obnovu fasády.
Z Nitrianskeho samosprávneho kraja sme získali 3 500 € na obnovu okien. Mesto sa priebežne uchádza o rôzne ďalšie zdroje a dotácie.
O zmenách, ktorými Nitrianska mestská tržnica prechádza sme informovali: tu
Mesto Nitra, foto: archív mesta, vizualizácie: Ideový zámer možného využitia nádvoria

Pozri tiež

V piatok sa začína Divadelná Nitra 2022. Poďte s nami do divadla

Len pár hodín nás delí od začiatku 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. V piatok 23. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.