Roky nevyužívaný stánok na námestí v Nitre ožije

Budeme si tu môcť dopriať kávičku alebo drink.

Ľudia si tu roky kupovali noviny. Potom však stál nevyužitý, opustený, slúžil ako sklad pre odbor kultúry. Do stánku na Svätoplukovom námestí sa po súťaži vypísanej mestom navráti život. Vznikne tu priestor, kde sa bude predávať káva a ďalšie nápoje.

Víťazný uchádzač už podpísal s mestom zmluvu. Ide o Mária Adamčíka, človeka, ktorý pracuje s kávou od roku 2015 a v tejto oblasti vyhral niekoľko súťaží a reprezentoval Slovensko vo svete. Založil si pražiareň, spustil niekoľko vlastných kaviarní, o káve má aj podcast.

Adamčík bude v stánku predávať hlavne kávu, ale aj nealko nápoje, občerstvenie a ďalší drobný tovar. Podmienkou prenájmu stánku na dobu neurčitú je, že si na vlastné náklady musí vybudovať prípojku na kanalizáciu a vodu.

Stánok s unikátnym osemuholníkovým pôdorysom dostal stavebné povolenie ešte v roku 1988. Skolaudovali ho o štyri roky neskôr.

Podľa kolaudačného rozhodnutia sa tu mala predávať tlač a tabakové výrobky. To sa aj dialo, mnohí Nitrania si ho preto spájajú práve s predajom novín a časopisov.

Po odchode posledného nájomníka využívalo stánok mesto ako sklad počas podujatí na námestí.

Oživenie a zatraktívnenie stánku je ďalším krokom, ktorým mesto postupne prispieva k oživeniu pešej zóny a Svätoplukovho námestia. Cieľom je, aby tu ľudia mali dôvod pobudnúť aj dlhšie a aby sa tu cítili príjemne.

„Pred časom sme osadili moduly, ktoré sa okamžite stali obľúbeným miestom na posedenie. Otvorili sme parčík nad schodmi, na pešej zóne aj na námestí sme vysadili desiatky nových stromčekov a inej zelene a na ďalších zmenách postupne pracujeme,“ povedal primátor Marek Hattas.

Mesto NR, Tomáš Holúbek, foto: Roman Oravec

Pozri tiež

Nezisková organizácia oslávila 15. narodeniny a zahájila projekt BUDÚCNOSŤ BEZ NÁSILIA

Dňa 23.9.2022 nezisková organizácia BUDÚCNOSŤ, Nitra oslávila 15 rokov svojho fungovania a zároveň zahájila projekt BUDÚCNOSŤ …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.