V piatok 22.4.2022 čaká Nitru veľká diskusia – cyklisti v pešej zóne?

Cyklisti na pešej zóne, áno alebo nie? V piatok čaká Nitru veľká diskusia

Bicykle na pešej zóne sú realitou už niekoľko týždňov. O tom, či do centra mesta patria aj cyklisti a ako majú spolunažívať s chodcami, chce radnica hovoriť v kampani Mestom na bicykli. V piatok 22. apríla organizuje s občianskym združením Rozbicyklujme Nitru! cyklojazdu a diskusiu so zástupcami mesta a cyklistickej komunity v Nitre i mimo nej.

Od konca marca mesto Nitra umožnilo cyklistom vstup na pešiu zónu. Doteraz bol vjazd zakázaný od 10:00 do 19:00 hod. Ide o dôležitú zmenu, ktorou vedenie mesta hovorí, že cyklista je neoddeliteľnou súčasťou nášho mesta. Demonštratívne to komunita cyklistov predvedie počas aprílovej cyklojazdy, ktorá je venovaná Dňu Zeme.

„Nie je to prvý raz, čo sa zúčastňujem cyklojazdy Nitrou, ale teraz cítim, že toto je naozaj špeciálna cyklojazda, pretože sa koná krátko po tom, čo sme po rokovaniach s dopravným inšpektorátom dosiahli, že cyklisti sa môžu presúvať aj po našej pešej zóne. Spojenie tohto kroku s dnešným pripomenutím si Dňa Zeme je symbolické, pretože iba podčiarkuje, ako veľmi nám záleží na tom, v akom stave je naša planéta, naše bezprostredné okolie, ovzdušie v našom meste,“ hovorí Marek Hattas, primátor Nitry.

Cyklisti vyrážajú zo Svätoplukovho námestia o 16.15 hodine. Čaká ich takmer 9-kilometrová trasa Nitrou v sprievode mestských policajtov na bicykloch. Na bicykel vysadne aj dopravný inžinier mesta Radovan Slávik, ktorý bude mať na vybraných stanovištiach komentovanú prehliadku venovanú cyklodoprave.

„Počas jazdy nevynecháme tranzitné body a prejdeme aj pešou zónou. Samozrejme bezpečne a s ohľadom na chodcov,“ hovorí organizátorka Michaela Hefková z občianskeho združenia Rozbicyklujme Nitru.!

Téme bezpečného a tolerantného prejazdu cez pešiu zónu sa budeme venovať aj vo verejnej diskusii o 18. hodine.

Adrian Michalík sa pred Turistickým informačným centrom bude zhovárať s primátorom Nitry Marekom Hattasom, dopravným inžinierom Radovanom Slávikom, Michaelou Hefkovou z občianskeho združenia Rozbicyklujme Nitru!, Danom Kollárom z občianskeho združenia Cyklokoalícia a programovým manažérom Nadácie Ekopolis Jánom Roháčom, ktorý sa zaoberá trvalo udržateľným turizmom a mobilitou.

V prípade nepriaznivého počasia sa diskusia presunie do priestorov Ponitrianskeho múzea.

Cyklistov na pešej zóne podporujú aj prevádzky

Do 31. mája prebieha v rámci kampane Mestom na bicykli akcia „Vitajte aj na bicykli!“, ktorá nadväzuje na zmenu dopravného režimu na pešej zóne. Keď k niektorej z prevádzok prídete na bicykli a odparkujete ho na odporúčanom mieste, dostanete k štandardnému nákupu bonus navyše.

„Do kampane sa zapojilo 17 partnerských prevádzok sídliacich na pešej zóne, ktoré chcú slušných a ohľaduplne jazdiacich cyklistov odmeniť aj za to, že využívajú ekologickú a zdravú formu prepravovania sa v meste. Bicyklovanie je navyše skvelý spôsob, ako podporiť väčšiu nezávislosť od fosílnych palív z krajín, ktoré majú na svedomí vojnové obete dnešných dní,“ hovorí Michaela Hefková.

Pešia zóna je pre cyklistov prístupná celodenne od 29. marca. Vedenie mesta presadilo zmenu na dopravnom inšpektoráte. Ako spolužitie cyklistov a chodcov na pešej zóne bude vyzerať, sa prehodnotí na konci roka. Podľa výsledkov hodnotenia sa pristúpi buď k trvalému povoleniu alebo k vykázaniu cyklistov z pešej zóny.

MsÚ Nitra, Lenka Mareková, foto: Marián Škorica

 

Pozri tiež

Nezisková organizácia oslávila 15. narodeniny a zahájila projekt BUDÚCNOSŤ BEZ NÁSILIA

Dňa 23.9.2022 nezisková organizácia BUDÚCNOSŤ, Nitra oslávila 15 rokov svojho fungovania a zároveň zahájila projekt BUDÚCNOSŤ …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.